Kasy fiskalne online to nowa kategoria urządzeń fiskalnych, która została wprowadzona przez Ministerstwo Finansów. Kasy komunikują się bezpośrednio z Repozytorium, czyli Centralnym Rejestrem Kas (CRK). Zgodnie z „Ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług” oraz ustawy „Prawo o miarach”, kasa umożliwia przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni informacji z kas rejestrujących do systemu informatycznego CRK, który jest prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Nowe przepisy dotyczące wprowadzenia kas fiskalnych online obowiązują od 1 stycznia 2020 roku. W ramach komunikacji online przesyłane są szczegółowe informacje o każdej transakcji, która została zaewidencjonowana na kasie rejestrującej. Przekazywane są także szczegóły pozwalające na ustalenie wysokości podstawy opodatkowania i kwot należnego podatku, rodzaju towaru lub usługi czy stawki podatku. Wprowadzona zmiana ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Kasy „starego” typu znikną z rynku z końcem 2022 roku i nie będą już spełniały wymogów nowego systemu.
Kto musi posiadać kasę fiskalną online?
System kas fiskalnych online uruchamiany jest stopniowo, tzn. sukcesywnie kolejne branże będą zobligowane do wymienienia kas „starego” typu na nowe urządzenia. Konieczność posiadania kas fiskalnych online obowiązuje w terminie:
- Od 1 stycznia 2020 r. dla:
- świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów,
- sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
- Od 1 lipca 2020 r. dla:
- świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
- sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
- Od 1 stycznia 2021 r. dla:
- usług fryzjerskich,
- usług kosmetycznych i kosmetologicznych,
- usług budowlanych,
- usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
- usług prawniczych,
- usług związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu;
Ile kosztuje kasa fiskalna online?
Zakup nowej kasy fiskalnej wiąże się dla przedsiębiorcy z wydatkiem. Możliwe jest jednak ubieganie się o częściowy zwrot kosztów związanych z koniecznością wymiany. O ulgę mogą wnosić nowi podatnicy, którzy po raz pierwszy kupują urządzenie fiskalne oraz ci, którzy zostali już objęci obowiązkiem (na ten moment są to tylko warsztaty samochodowe). Przedsiębiorca może liczyć na zwrot w wysokości 90% ceny netto urządzenia, jednak ta kwota nie może być większa niż 700 zł. W przypadku, gdy przedsiębiorca nie jest jeszcze objęty obowiązkiem to, aby otrzymać ulgę musi oczekiwać na termin, w którym zostanie wprowadzony obowiązek dla jego branży.
Comarch ERP XT w pełni zintegrowany z kasami fiskalnymi online!
System Comarch ERP XT posiada osobny moduł do obsługi sprzedaży detalicznej (POS), dzięki któremu przedsiębiorca może sprzedawać produkty i usługi. Moduł jest intuicyjny, zawiera czytelne komunikaty, a nowy pracownik nie powinien mieć trudności z nauczeniem się obsługi. POS zawiera też inteligentne podpowiedzi: pokazuje towary powiązane z aktualnie sprzedawanym, produkty rekomendowane, czy najlepiej się sprzedające, co może usprawnić sprzedaż. Dodatkowo wystawianie paragonów w programie jest możliwe dla wszystkich drukarek obsługujących protokół POSNET (czyli protokół komunikacji/wymiany danych urządzenia fiskalnego z programem sprzedażowym).
Zachęcamy do bezpłatnego przetestowania Comarch ERP XT wraz z modułem POS.